Koty tonkijskie – opis rasy

Koty tonkijskie są dość nową rasa, która powstała ze skrzyżowania kotów Syjamskich oraz Burmańskich, a więc wykazuje cechy obu tych kocich ras. Dzięki temu skojarzeniu rasa tonkijska jest dużo mniej wymagająca, mniej uparta i cichsza niż rasa syjamska oraz żywsza i głośniejsza niż rasa burmańska. Obecnie kojarzy się koty tonkijskie tylko w obrębie swojej rasy.
Tonkijski kot jest średniej budowy. Głowa lekko zaokrąglona z mocno uwydatnionymi kościami policzkowymi i zwężeniem w obrębie nosa. Uszy szeroko rozstawione i są szerokie u nasady zwężający się do zaokrąglonego końca. Oczy są bardziej otwarte, ale nie są całkowicie zaokrąglone. Nachylone lekko w kierunku nosa i są dobrze rozstawione. Preferowany kolor oczu dla kotów wystawowych to zielonkawo-niebieski, ale mogą przechodzić od zielonego do niebieskie. Ciało jest dobrze wyważone, mocne i muskularne. Nogi są smukłe i dobrze umięśnione, tylne nogi nieco dłuższy niż z przodu. Łapy są schludne i owalne. Ogon smukły, ostro zakończony. Waga dorosłego kota tonkijskieg wacha się od 2,5 do 5-ciu kilogramów. Kocury zawsze są większe od kotek.
Futro kota tonkijskiego jest jedwabiste, delikatne, miękkie i ładnie przylegające do ciała. Sierść jest krótka i przyjemna w dotyku.Pyszczek, uszy, nogi i ogon, są zdecydowanie ciemniejsze niż ciało połączone delikatnie z kolorem tułowia.
Kot tonkijski występuje w wielu różnych kolorach:

– Point (typ syjamski) :
wyraźny kontrast ubarwienia i znaczeń. Ogon, uszy i kończyny są dużo ciemniejsze niż reszta ciała. Na pyszczku widać wyraźną maskę

– Norka (typ tonkijski) :
kontrast jest mniejszy lecz też widoczny. Ubarwienie pośrednie miedzy point a solid

– Solid (typ burmański) :
ubarwienie i kontrast jest bardzo mały, czasem niewidoczny – jednolity

Ubarwienia występują w następujących odmianach kolorystycznych:

– KOLOR NATURALNY ( ciepło brązowy )
Korpus jest brązowy. Poduszki łap, skóra nosa oraz znaczenia są w kolorze ciemno brązowym

– KOLOR SZAMPAŃSKI/CZEKOLADOWY ( beżowy )
Korpus jest beżowy lub jasnobrązowy. Poduszki łap oraz znaczenia na skórze są brązowe. Nos ma kolor cynamonowo brązowy

– KOLOR MIODOWY ( rudy )
Korpus jest kremowo rudy. Znaczenia są mało wyraźne. Rude są uszy i ogon. Poduszki łap oraz nos są różowe

– KOLOR NIEBIESKI ( szaroniebieski )
Umaszczenie jest w kolorze szaroniebieskim. Poduszki i skóra nosa są w kolorze ciemno szaroniebieskim

– KOLOR PLATYNOWY ( liliowy )
Umaszczenie jest ciepłe, jasno srebrzyste wpadające lekko w odcień nieczystej bieli. Poduszki są w kolorze szaro lawendowym lub różowo lawendowym. Znaczenia skóry są srebrzysto jasno szare

W wymienionych kolorach można też spotkać ubarwienie :
– PRĘGOWANE – lekkie paski
– SZYLKRETOWE – różnokolorowe niesymetryczne

Wiek – Tak jak ich kuzyni burmański i syjamski koty Tonkijskie są długowieczne i wiek od dziewiętnastu do dwudziestu lat jest typowy dla tej rasy.
Dolegliwości – Koty Tonkijskie nie mają szczególnych problemów zdrowotnych i są zdolne do długiego i aktywnego życia do starości. Wskazane jest, tak jak w przypadku wszystkich ras, aby sprawdzić corocznie stan zębów, wątroby i nerek.
Osobowość – Koty Tonkijskie mają ten sam kochany, przyjazny charakter, jak jego bliscy krewni z Birmy i Syjamu. Zorientowane są bardzo na ludzi i są idealnymi zwierzętami domowymi. Tonkijski kot jest bardzo ciekawy i inteligentny. Może być wytresowany do robienia sztuczek sam również wymaga zabawek i gier dla rozrywki. Koty te lubią towarzystwo i jeśli mają być same przez dłuższy czas to drugi koci towarzysz jest koniecznością. Są ciche i wolą gadać radośnie do Ciebie niż wokół. Ich naturalna ciekawość oznacza często, że mogą znaleźć się w trudnych sytuacji dlatego najlepiej trzymać je w domu lub bezpiecznym ogrodzie.
Energia – Wysoka. Koty te są bardzo energiczne, ruchliwe i skoczne.
Hałas – Średni. Koty tonkijskie nie należą do chałaśliwych ras, jednak w czasie ruji potrafją pokazać swoją głośną naturę co trzeba mieć na uwadze i odpowiednio wcześniej podjąć działania, jeśli tkaie uznamy za stosowne.
Zgodność z dziećmi – Wysoka. Rasa tych kotów pozbawiona agresji, w przypadku „męczenia kota” przez dziecko ratuje się ucieczką a nie drapaniem czy gryzieniem, dzięki czemu nawet małe dzieci będą bezpieczne przy tym kocie.
Zgodność z kotami – Wysoka. Wszystkie koty rasy tonkijskiej są bardzo zgodne i toważyskie, nie są agresywne w stosunku do innych kocich domowników i szybko się zaprzyjaźniają z nowymi kotami.
Zgodność z innymi zwierzętami – Wysoka. Koty te łatwo asymilują się z innymi zwierzętami i traktują ich przyjaźnie.
Karmienie i pielęgnacja– Kot Tonkijski jest zwierzęciem aktywnym i będzie wymagał 80 kcal karmy na kilogram masy ciała na dzień. Koty te nie są skłonne do otyłości i same potrafią regulować ilość jedzą.
Utrzymanie – Tonkijskie koty nie potrzebują specjalnej pielęgnacji a ich krótka sierść pozwala na utrzymanie czystości jednak zawsze cieszą się z poświęcanej im uwagi.
Zrzucanie przedmiotów – Niewielkie. Koty te są bardzo zwinne, precyzyjne w skokach i swoich ruchach, dzięki czemu żadko zdarza się strącanie jakichkolwiek przedmiotów wolno stojących.